Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Νίκη για τη Δόξα Θεολόγου

O Aετός Ορφανού… πέταξε με πεντάρα από το Χρυσοχώρι στο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας. Ο Ηρακλής Καβάλας πέτυχε ευρεία νίκη (6-0) επί του Αετού Ερατεινού, νίκη για τη Δόξα Θεολόγου, πολύτιμο “διπλό” για τον Βρασίδα, ισοπαλίες σε Καρβάλη και Βερούλειο.

ΑΕ Καβάλας- Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Βερούλειο, στο κυριακάτικο παιχνίδι μεταξύ της ΑΕ Καβάλας και της Αναγέννησης Λιμεναρίων στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες αναζητούσαν μόνο νίκη καθώς θέλουν να αποφύγουν την 5η θέση που υπό προϋποθέσεις θα φέρει τον υποβιβασμό όμως δεν τα κατάφεραν. Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς, μέχρι 30λεπτο είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες όμως ο Βεζακιάδης είχε κατεβάσει ρολά. Στο 40 ήταν η σειρά της Αναγέννησης να χάσει τη δική της καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, όσο περνούσε η ώρα το άγχος γινόταν ακόμη πιο μεγάλο, οι δύο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία και μοιραία έμεινε το 0-0.

Φάσεις και γκολ

**Στο 10’ σουτ του Μίτσι από το σημείο του πέναλτι απέκρουσε ο Βεζακιάδης.

**Στο 15 σουτ του Παπαγιάννη μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Βεζακιάδης, στην επαναφορά νέο σουτ του Παπαγιάννη η μπάλα άουτ.

**Στο 32 δυνατό διαγώνιο σουτ του Μίτσι, έπεσε στη γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ ο Βεζακιάδης.

**Στο 40 σουτ του Λέντσα και απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

**Στο 58 σουτ του Τζίνη μπλόκαρε ο Τσανάκαλης.

**Στο 84 αποβλήθηκε από τον πάγκο της ΑΕΚ, ο προπονητής του Γ. Γκιόκας, για διαμαρτυρία.

**Στο 85’ τραυματίστηκε στο κεφάλι σε διεκδίκηση μπάλας ο Λιόλιος, κλήθηκε ασθενοφόρο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο με διάσειση. Είχαν ήδη γίνει οι τρεις αλλαγές και έτσι η ΑΕ Καβάλας τελείωσε το ματς με 10 παίκτες.

**Στο 90 εκτέλεση φάουλ από τον Βεζακιάδη, η μπάλα λίγο άουτ.

Συνθέσεις

ΑΕ Καβάλας

Τσανάκαλης, Μαλαμίδης, Ελευθεριάδης, Λευθέρης, Σεμερτζίδης, Ίσα, Πανταζίδης, Σεμερτζίδης Π. (56 λ.τ. Διγκόζης), Δεληγιάννης (46 λ.τ. Τσιτσόπουλος), Μίτσι (46 λ.τ. Λιόλιος), Παπαγιάννης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Χριστινίδης, Κουκουτάρης, Γερογιάννης Γ., Λέντσα, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης, Ζιμπίδης, Τζίνης, Μαμουλάρι, Καλαμαράς (53 Καλαϊτζόγλου).

Δόξα Θεολόγου- Βύρων Καβάλας: 2-0

Η Δόξα Θεολόγου υποδέχθηκε, το απόγευμα της Κυριακής (3/4) τον Βύρωνα για την 28η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, δεν παρουσίασε την εικόνα των προηγούμενων αγώνων και πήρε τη νίκη με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα της Καβάλας, που παρατάχθηκε χωρίς Φαρσάκογλου και Πετρόπουλο, ήταν πολύ καλά στημένη στην άμυνα, προσπάθησε να πάρει κάτι καλό από το ματς και αν οι παίκτες της ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά στις αντεπιθέσεις.

Ο Χιονίδης ήταν ο παίκτης που έλυσε τον…γόρδιο δεσμό για την Δόξα. Στο 78 κέρδισε φάουλ, πήγε στην εκτέλεση και έκανε το 1-0. Στο 80 με πλασέ του Μαχαιρούδη διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.