Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Σπουδαία νίκη για τον Θεαγένη

Για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, ο πρωτοπόρος Εθνικός Ν. Καρυάς έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ στο Κωτσάλου, ο Αίας Παναγίας και ο Άρης Πηγών συνέχισαν με νίκες. Πολύτιμα “διπλά” για τον Ατρόμητο Λεκάνης (1-2 στο Χαλκερό) αλλά και τον Θεαγένη (στο ντέρμπι του νησιού με τον Άρη Πρίνου). Λευκή ισοπαλία στον Ξεριά.

Αίας Παναγίας- Δόξα Αμυγδαλεώνα: 3-1

Ο Αίας Παναγίας υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής (3/4) την Δόξα Αμυγδαλεώνα για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 1-0 στο 35 με ωραία ατομική προσπάθεια του νεαρού Σογκάνι. Στο 48, μετά από μπαλιά του Μουσά, ο Σογκάνι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι, που μετρούσαν αρκετές απουσίες, δεν παράτησαν το ματς, πίεσαν και στο 59 μείωσαν με τον  Τασιάδη σε 2-1. Στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες όμως ο Αίας βρήκε λύσεις και στο 87 ο Βαμβακίδης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Αξίζει να σημειώσουμε πως ντεμπούτο με τη φανέλα της Παναγίας έκανε χθες ο 15χρονος Γ. Κωστίδης.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Τσιάμης, Αντωνίου, Βούλγαρης, Μπόσκος Β., Κόντης (25 Σπυριάδης), Νταμουτζίδης, Ζυμάρης Κ., Κωστίδης Γ. (58 Βαμβακίδης), Σογκάνι (75 Κωστίδης Π.), Μουσάς, Παπαδόπουλος Τ.

Δόξα Αμυγδαλεώνα

Τανίδης, Κεκρίδης (70 Μπόσβελης), Καραγιάννης, Ομηρίδης, Παπαβασιλείου, Φουστέρης, Αβραμίδης, Σουφλέρης, Τσαρούχας, Τασιάδης, Κεσικιάδης (80 Εμμανουηλίδης).

Άρης Πρίνου- Θεαγένης: 1-2

Ο Θεαγένης κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του σε τοπικό ντέρμπι. Βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (2/4), για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας στο γήπεδο του Πρίνου και πήρε το «διπλό» με 1-2, με ολική ανατροπή στο 89ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα στο 25, μετά από σέντρα του Εραλ. Μπούικου, με κεφαλιά του Ντουλελάρι έγινε το 1-0. Στην επανάληψη ο Θεαγένης βγήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ισορρόπησε και μετά το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων πήρε ψυχολογία και κατάφερε να κάνει την υπέρ του ανατροπή. Αρχικά, στο 60, ο Μαλίμης κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος πήγε στην «βούλα» όμως απέκρουσε ο Μαστρανδρέου. Στο 70 ανατροπή του Νούσιου στην περιοχή και πέναλτι για τον Θεαγένη. Στην εκτέλεση πήγε ο Ραφαήλ που ισοφάρισε σε 1-1. Στην συνέχεια η ομάδα του Πέτρου Κεκεντζή είχε ευκαιρίες και στο 89 πάσα του Τσετάνι, πλασέ του Καραντόλα για το τελικό 1-2.

**Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Τζόλα, Τουφεξιάν και Μυλοπούλου.