ΕΠΣΚ Β’ Γ’: Αγγλικό σκορ ο Άρης, νίκη με 4-3. Προηγήθηκε 0-2 ο Κεραυνός αλλά…

Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με τρία παιχνίδια. Ο Άρης Πηγών κατέκτησε το «διπλό» στην Παναγία, ο Άρης Πρίνου κέρδισε με αγγλικό σκορ τους Μυρμιδόνες, λευκή ισοπαλία στο Ποντολίβαδο.

Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου- Μυρμιδόνες Καβάλας: 4-3

ΕΠΣΚΑγγλικό σκορ, 4-3, στο γήπεδο του Πρίνου στη κόντρα του τοπικού Άρη και των Μυρμιδόνων Καβάλας για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο μόλις λεπτό με κεφαλιά του Φιλιππίδη μετά από σέντρα του Μεμάι (0-1) όμως οι παίκτες του Πρίνου αντέδρασαν, έκαναν μάλιστα την ολική ανατροπή για το υπέρ τους 3-1, το ημίχρονο έληξε με 4-2 και στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό 4-3. Αρχικά, στο 11’ ο Ερβ. Μπούικου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 22 ο Μαλίκι έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 30 ο Ηλιάδης σκόραρε για το 3-1. Στο 35 σουτ του Χουλιαρά, η μπάλα κόντραρε σε σώματα για το 3-2. Στο 36 ο Ηλιάδης είχε ευκαιρία στο δοκάρι. Στο 42 ο Μαλίκι ανέβασε τον δείκτη στο 4-2. Οι Μυριμδόνες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 55 μετά από πάσα του Μεμάι, ο Ραφτόπουλος βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα για το 4-3. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν στη συνέχεια ευκαιρίες, με κεφαλιά του Φιλιππίδη που έδιωξε πάνω στη γραμμή αμυντικός και σουτ των Μεμάι και Ραφτόπουλο άουτ. Στο 80 ο Άρης Πρίνου έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ηλιάδης για διαμαρτυρίες. Ήταν η 4η σερί νίκη για την ομάδα του Κ. Κοντογεωργίου στο πρωτάθλημα, η πρώτη στο «σπίτι» της που ήταν… κλειστό λόγω ανακατασκευής του χλοοτάπητα.

Συνθέσεις

Άρης Πρίνου

Μουράτσι, Μαυρίδης, Χριστοφορίδης (54 Παπαγεωργίου Φ.), Χριστινίδης, Καραβούζης (90 Ψιακίδης), Ντουλελάρι, Μπούικου Ερβ., Μπουίκου Εραλ., Δημητρίου, Μαλίκι, Ηλιάδης

Μυρμιδόνες Καβάλας

Σουγιολτζής, Φιλιππίδης, Μεμάι, Παπαδόπουλος, Παχατουρίδης (79 Τσότρας), Ραφτόπουλος, Κάλφας, Προδρομίδης, Παπαγιαννίδης (60 Λίτσι), Τελίδης (76 Μαυρουδής), Χουλιαράς.

Αίας Παναγίας-Άρης Πηγών: 1-3

Ο Αίας Παναγίας… επιστράτευσε την παλιά φουρνιά για το παιχνίδι της Κυριακής (27/11) με τον Άρη Πηγών για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και υπέστη την ήττα με 1-3. Στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο με 1-1 οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο με τρία χαμένα τετ-α-τετ του Σογκάνι και ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, στο 38ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπλιάντσε (0-1). Ο Βαμβακίδης όμως απάντησε άμεσα, στο 39, για το 1-1.

Στην επανάληψη και δη ο 70 ο Νικολόπουλος έκανε το 1-2. Στο 90 ο Καρανίκος έκανε το 2-2 όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον επόπτη, Τζόλα, ως οφσάιντ. Ο πολύπειρος άσος του Αία διαμαρτυρήθηκε έντονα με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγώνα. Με την επανέναρξη του, στο 93 ο Μπουντρούδης με ξερό σουτ από τα 45μ. διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Δεν έλειψε η ένταση μετά την λήξη του αγώνα με τους γηπεδούχους να εκφράζουν έντονα παράπονα προς τη διαιτητική τριάδα. Από μέρος του Άρη Πηγών αναφέρθηκε ότι η διαιτησία ήταν πολύ καλή.

**Διαιτητές: Αλχαζίδης- Τζόλας –Πηδιάκης.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Ανδρεάδης, Καρανίκος, Γεωργαλάς Σ., Ζυμάρης Κ., Ζυμάρης Β., Καρτάλης (60 Μπαταλίδης), Μπεκίρης (80 Μεναχείλης), Ζυμάρης Ι. (85 Κωστίδης Γ.), Σπυριάδης, Σογκάνι, Βαμβακίδης

Άρης Πηγών

Μπιλμπίλης, Κουτρουλός, Μπλιάντσε, Κοκάι (70 Λέκα), Δεληαγάς, Νικολόπουλος, Κάμπατζης, Μπουντρούδης, Νικολαϊδης, Μαϊδανός (60 Λάδιος), Μαλλίδης

Θράκη Γραβούνα — *

*Η Θράκη Γραβούνα αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Γ’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Προηγήθηκε με 0-2 ο Κεραυνός αλλά …

Ο ΜΑ Φιλίππων συνέχισε το νικηφόρο σερί του και απέχει πλέον 7β. από τους κυνηγούς μετά την 9η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας. Τρίποντα για Πανιώνιο Ξεριά, Αστέρα Φωλιάς, ΑΕ Πιερέων 2004 και ΑΟ Κάρυανης. Άνευ αγώνα νίκες για Λύκους και Φάρο Μαριών.

ΑΕ Πιερέων 2004- Κεραυνός Καλλιράχης: 4-2

Η ΑΕ Πιερέων 2004 επέστρεψε, το απόγευμα του Σαββάτου (26/11), στις νίκες. Υποδέχθηκε για την 9η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας τον Κεραυνό Καλλιράχης και πήρε το τρίποντο με 4-2, με ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ. Είχε κερδίσει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στην Κεραμωτή και από τότε μέτρησε δύο ισοπαλίες.

Η ομάδα της Καλλιράχης, που ήταν αήττητη για περίπου 2 μήνες,  προηγήθηκε με 0-2 με γκολ από τον Τζανετή (0-1) και Στούπο (0-2). Ο Τερζής μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Παπαδής ισοφάρισε σε 2-2, ο Τσολάκης έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2 και ο Παπαδής διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Ο Κεραυνός τελείωσε με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Α. Παπαθεοδώρου και του Κλωφά.

**Διαιτητές: Κωνσταντινίδης Π., Γεωργαντέλης, Γεροντίδης.

Συνθέσεις

ΑΕ Πιερέων 2004

Φοριάρης, Χρηστίδης (80 Ψυχογιός), Θεοφανίδης, Κασάπης, Ιωαννίδης, Καθάργιος, Τερζής, Τσομπάνογλου, Βατσιόλης (46 Παπαδής), Κίρτζαλης (46 Σταματάκης), Τσολάκης

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης Ι., Παπαθεοδώρου Α., Παπαθεοδώρου Θ., Μητσαράς, Προύντζος Μ. Llapuchi, Τζανετής, Χουσάι (80 Σινάνι), Κλώφας, Ξηλογιώργης (70 Αndiy), Στούπος (60 Ντότσε).

**Ο Κεραυνός Καλλιράχης υπέγραψε με επιφύλαξη το φύλλο αγώνα. Δύο παίκτες της ομάδας, Προύντζος και Σινάνι, διακομίστηκαν στο κέντρο υγείας με προβλήματα τραυματισμού, με υπαιτιότητα όπως υποστηρίζουν του διαιτητή καθώς επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι.

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης ενημέρωσε τους υπεύθυνους της ΕΠΣ για τα όσα έγιναν στο γήπεδο της Μέλισσας, ο πρόεδρος αυτής θα παραστεί σήμερα στα γραφεία της Ένωσης και θα ζητήσει την εξαίρεση του διαιτητή Π. Κωνσταντινίδη από τα παιχνίδια της ομάδας του.

Αποτελέσματα (9η αγωνιστική)

Οι Λύκοι-Φίλιπποι Καβάλας   3-0 α.α.

Φάρος Μαριών-Ατρόμητος Ακροβουνίου 3-0α.α.

Οι Λύκοι  (11-17) 7  (*)

Ατρόμητος Ακροβουνίου (6-22) -5 *  (*)(***)

Ελπίδες Καβάλας — (**)

Φίλιπποι Καβάλας — (**)

*Έχει κάνει ρεπό.

(**) Οι Φίλιπποι Καβάλας και οι Ελπίδες Καβάλας αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα με απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής της ΕΠΣ Καβάλας.