ΕΠΣΚ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Αναγέννησης Λιμεναρίων. Ανατροπή και νίκη o Κεραυνός με 3-1.

Το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο (19-20/11) με την 9η αγωνιστική. Οι πρωτοπόροι των ομίλων, Αναγέννηση Λιμεναρίων και Φρίξος Πλατανοτόπου, συνέχισαν με “διπλά”. Εκτός έδρας πεντάρα για το Πολύστυλο, τρίποντα για Χαλκερό, ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα, Βύρων Καβάλας. Ισοπαλίες σε Χαλκερό, Ορφάνι, Ερατεινό, Νικήσιανη.

1ος όμιλος

ΠΑΟΚ-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-2

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι της Κυριακής (20/11) στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν και νικήτρια τη φιλοξενούμενη με 0-2. Οι δύο ομάδες αποζημίωσαν, με την εμφάνιση τους, τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι μεταξύ δύο εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών της σεζόν. Η Αναγέννηση βρήκε… λύση στο 70 με τον Κυπαρισσίου για το 0-1. Στο 73 ο Σαντογιάννης είχε δοκάρι και στο 85 ο Αγγελίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η ομάδα των Λιμεναρίων παραμένει στην κορυφή με 25β. ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 20.

**Χωρίς προβλήματα η διαιτητική τριάδα που αποτελούνταν από τους κ.κ. Μαλέα, Λαζρή και Καραβασίλη.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Ζαρίμης, Ντουρτμές, Τσολακίδης, Παυλίδης, Παπαδημητρίου, Σαντογιάννης, Ξανθόπουλος, Μαδέσης (84 Γερμανίδης), Ζέκια (44 λ.τ. Κεφαλαδέλης), Τσέλα (76 Τσουμάνι).

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Γερογιάννης Γ. (46 Κυπαρισσίου), Γερογιαννης Ι. (84 Λένια), Ζιμπίδης, Μαμουλάρι, Κοντογεωργίου, Χρυσάφης, Χαρμπής, Παπαστεφάνου, Αγγελίδης (90 Σφηνογένης), Τζίνης

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ ευχαριστεί τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες για να παρακολουθήσει την προσπάθεια των δύο ομάδων. Εύχεται επίσης στην ομάδα της Αναγέννησης Λιμεναρίων να πραγματοποιήσει τους στόχους που έχει θέσει για την φετινή χρονιά.

**Ο Ζέκια αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, διακομίστηκε στο νοσοκομείο όπου απέκτησε έξι ράμματα στο κεφάλι.

Αετός Ερατεινού-ΑΟ Ποταμιάς: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι της Κυριακής (20/11) στο Ερατεινού μεταξύ του τοπικού Αετού και της Ποταμιάς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες όμως έμεινε το 0-0. Στο 60 ο Σκαμάγκης έκανε το 1-0 και στο 90 ο Δημητρέκος έδωσε τον… χρυσό βαθμό στους φιλοξενούμενους (1-1). Η Ποταμιά έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 75ο λεπτό λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Θωμά και η διοίκηση του συλλόγου εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία υποστηρίζοντας ότι δεν τους δόθηκε πέναλτι και κακώς ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ.

Συνθέσεις

Αετός Ερατεινού

Σιμσιράκης, Παπαδόπουλος  Μπράουν, Βαρνιτσιώτης, Ναθαναηλίδης Ι., Νάκας, Ράπτης (75 Ναθαναηλίδης Ε.), Κωνσταντινίδης (46 Τσαλόπουλος), Μαγουλάς, Νέγκογλου, Σκαμάγκης

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Θωμάς, Πασχάλης Ν., Πέτσι, Προδρόμου Αν., Καζόλης Κ., Μωραϊτης, Πασχάλης Γ., Δημητρέκος, Βασιλούδης, Μπαρούμας. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Τοπτσής, Ντάλης, Χαλκιάς.

Θράκη Γραβούνα — *

*Η Θράκη Γραβούνα αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

(*) Έχουν αγώνα περισσότερο.

Γ’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ανατροπή και νίκη ο Κεραυνός με 3-1

Με εξάρα συνέχισε στην 8η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας ο ΜΑ Φιλίππων. Η 5η σερί νίκη του Αστέρα Φωλιάς τον έβαλε στην κορυφαία τετράδα όπου βρίσκονται επίσης η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας και ο Κεραυνός Καλλιράχης που συνέχισαν με εντός έδρας νίκες. Αναβολή είχαμε στο Ακροβούνι, άνευ αγώνα νίκες για Άγιο Λουκά και Κάρυανη.

Κεραυνός Καλλιράχης- Φάρος Μαριών: 3-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης και ο Φάρος Μαριών αναμετρήθηκαν το πρωί της Κυριακής (20/11) στο γειτονικό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας, σε καλό κλίμα παρουσία πολλών φιλάθλων των δύο ομάδων και οι γηπεδούχοι πήραν το πολύτιμο τρίποντο με 3-1.

Ο Φάρος ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο 23ο λεπτό με γκολ του Παυλάκη. Ο Κεραυνός ανέβασε ταχύτητα όμως το ημίχρονο έληξε με 0-1 και το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το 70ο λεπτό όταν ο Γεροβαγγέλης με ατομική προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 ο Στούπος με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 και στο 85 ο Γεροβαγγέλης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Κεραυνός Καλλιράχης

Πενταφτίκης, Παπαθεοδώρου Θ., Χουσάι, Ντότσε, Μητσαράς (60 Λλαρούσι), Γεροβαγγέλης, Σινάνι (76 Καλούδης), Στούπος, Τζανετής, Κλωφάς (67 Προύντζος Μ.), Παπαθεοδώρου Α.

Φάρος Μαριών

Μαλανδρής, Κομνηνός Σ., Σιμιτλιώτης , Κομνηνός Α., Γαλανός, Θεοδωρούδης, Τυρολόγος, Διαμαντάρας, Παυλάκης (55 Νικολής), Τσιλογιώργης, Μπραστιανός (80 Φραγκίδης)

Τα αποτελέσματα-8η αγωνιστική

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Οι Λύκοι   δ.δ.

Άγιος Λουκάς-Φίλιπποι Καβάλας 3-0α.α.

Κεραυνός Καλλιράχης-Φάρος Μαριών   3-1

Π.Ο.Κεραμωτής-ΜΑ Φιλίππων           0-6

Ένωση Παγ. Δρυάδας-ΑΕ Πιερέων   2-1

Ελπίδες Καβάλας-ΑΟ Κάρυανης       0-3α.α.

*Έχει κάνει ρεπό.

(**) Οι Φίλιπποι Καβάλας και οι Ελπίδες Καβάλας αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα με απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής της ΕΠΣ Καβάλας.