Ηρακλής- Δόξα Θεολόγου 0-0: Οι Θάσιοι στέλνουν μηνύματα…

Το ντέρμπι του Σαββάτου στην Α` κατηγορία, δεν ανέδειξε νικητή.

ΔΟΞΑ-ΘΕΟΛΟΓΟΥ-ΛΟΓΟΤΥΠΟ-ΜΠΑΝΕΡΗ Δόξα Θεολόγου βάση ευκαιριών θα μπορούσε πάντως να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης απέναντι στον Ηρακλή που μάλλον δε βρέθηκε σε καλή μέρα και έχασε μόνο μια κλασσική ευκαιρία.
Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα δημιούργησαν πολλές τελικές προσπάθειες.
Δεν ήταν όμως εύστοχοι. Ο Ηρακλής υστέρησε στην κατοχή της μπάλας, αφού η μεσαία γραμμή του, δεν παρουσιάστηκε αυτή τη φορά, παραγωγική.
Η Δόξα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι ενώ μετά το πρώτο 20λεπτο, ανέβηκε ο Ηρακλής. Στο β` μέρος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με τον Βαλαβανόπουλο όμως η συνέχεια ανήκει στην ομάδα της Θάσου, που έχασε σημαντικές ευκαιρίες.
Η Δόξα Θεολόγου έδειξε ότι μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο, στο φετινό πρωτάθλημα. Εχει παίκτες που μπορούν να σταθούν σε καλό επίπεδο. Πρέπει να βελτιωθεί στα τελειώματα των φάσεων. Σε δυο παιχνίδια στο Βερούλειο με ΑΕΚ και Ηρακλή, δεν είχε το εύκολο γκολ, ενώ φτάνει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.
Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε καλύτερο τον Ηρακλή που είχε κορυφαίο τον Χατζηκυριακού και σταθερό τον Ευστρατίου.
Σαφώς η ώρα έναρξης, αδίκησε τους 22 παίκτες. Δεν είναι εύκολο, να παίξεις με υψηλή θερμοκρασία, στις 2 το μεσημέρι. Επίσης αν γινόταν απόγευμα, θα το παρακολουθούσαν περισσότεροι φίλαθλοι.
Γενικά το παιχνίδι είχε αγωνία, είχε φάσεις, έλειψε όμως το γκολ.
Το φιλμ του αγώνα
5`Κόρνερ Χιονίδη, κεφαλιά του Ζούλη, στο οριζόντιο δοκάρι
12` Σέντρα Μαλίλκη, ο Παπαστεφάνου από καλή θέση αστοχεί.
18` Από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, δε βρίσκει στόχο ο Θ. Παπαδόπουλος
51` Κεφαλιά πάσα του Παπαστεφάνου, αστοχεί από κοντά ο Θ. Παπαδόπουλος
52` Η μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Χατζηκυριακού, μόνος του ο Βαλαβανόπουλος κάνει το σουτ, με τα πόδια σώζει ο Ματσιώρης. Στη συνέχεια σουτ του Σάσσου, βρίσκει την πλάτη αμυντικού.
55` Καλό σουτ του Τσίκνα, λίγο άουτ.
57` Στοπάρισμα και σουτ του Θ. Παπαδόπουλου, μέσα από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
62` Σουτ του Θ. Παπαδόπουλου, από κοντινή απόσταση, σώζει ο Ευστρατίου.
65` Σου του Παπαστεφάνου, η μπάλα λίγο άουτ.
70` Ο Οτέμπερης χάνει μεγάλη ευκαιρία αφού το σουτ που επιχειρεί από πολύ κοντά, καταλήγει μόλις άουτ.
76` Σέντρα Παπαστεφάνου, κεφαλιά του Αγγελίδη, λίγο άουτ.
77` Από κόρνερ Σπυρίδη, από κοντά απειλεί ο Άγγος αλλά η μπάλα βρίσκει τα σώματα αμυντικών.
80` Κόρνερ Σπυρίδη, ανάποδο ψαλίδι του Άγγου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Ηρακλής: Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σ. Αγγελίδης, Γκέκας, Σπυρίδης, Χατζηκυριακού 82` Αντωνιάδης, Φαρσάκογλου 71` Κονσταντίνι, Άγγος, Βαλαβανόπουλος, Σ. Σάσσος 68` Ι. Σάσσος.
Δόξα Θεολόγου: Ματσιώρης, Μαλίκι, Αβραμίδης, Ζουλής, Τσομπανόπουλος, Γελαδάρης, Χιονίδης 82` Τσιάμης, Οτέμπερης, Παπαστεφάνου, Τσίκνας 73` Μαυροδουλάκης, Θ. Παπαδόπουλος 75` Αγγελίδης.

Πηγή: Πρωϊνη