Ισόπαλο το ντέρμπι στα Λιμενάρια

Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Σπουδαίο «διπλό» για την ΑΕΚ

Η ΑΕ Καβάλας κατέκτησε το «διπλό» με 1-2 στο γήπεδο του Ποτού στο παιχνίδι με την Δόξα Θεολόγου για την 14η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας.

Η ΑΕ Καβάλας κατέκτησε, το απόγευμα της Κυριακής (5/2), σπουδαίο «διπλό» στο γήπεδο του Ποτού με 1-2 κόντρα στην Δόξα Θεολόγου, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας. Επέδειξε ιδιαίτερο πάθος στο παιχνίδι της κατά παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για το υπέρ της 1-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο αποβολές στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μια στο 36ο λεπτό του Μαλακογιάννη με 2η κίτρινη κάρτα και μια στο 44 του Μαυροδουλάκη με 2η επίσης κίτρινη κάρτα. Η ΑΕΚ έμεινε με 10 καθώς ο Λυμπεράκης αντίκρισε την 2η κίτρινη στο 45ο λεπτό για χέρι στην περιοχή. Στη φάση αυτή η Δόξα κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Μαχαιρούδης και 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48 ανατροπή του Άγγου στην περιοχή, πήγε ο ίδιος στην εκτέλεση για το 1-1. Στο 59 σέντρα του Ίσα, κεφαλιά απόκρουση του Μ. Χατζηγεωργίου και αυτογκόλ για το 1-2.

Συνθέσεις

Δόξα Θεολόγου

Χατζηγεωργίου, Βογιατζής Στ. (60 Πατσιαβούρας), Αβραμίδης (56 Χατζηγεωργίου Μ.), Βογιατζής Ι., Ζούλης, Μαυροδουλάκης, Γελαδάρης, Μαλακογιάννης, Μαχαιρούδης, Στέρεφ, Ζενέλι (70 Μετάνι).

ΑΕ Καβάλας

Χαδόλιας, Κυγάης Γ. (51 Μοσχούδης), Λυμπεράκης, Στερνιώτης, Ελευθεριάδης, Σεμερτζίδης Σ. (78 Τσιτσόπουλος), Κυγάης Αγ., Σεμερτζίδης Π., Ίσα, Άγγος (88 Χατζηκυριάκου), Κακουλίδης.

Κεραυνός Κρηνίδων (8-48) 0

Β’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ισοπαλίες σε Λιμενάρια και Ορφάνι, τρίποντα για Βύρωνα και Χαλκερό

Ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, ισοπαλία και στο γειτονικό ντέρμπι στα Λιμενάρια. Το Χαλκερό πέρασε στην 2η θέση μετά και την νίκη του Θεαγένη επί του ΠΑΟΚ. Ο Βύρων πλησίασε στην κορυφή μετά το 0-1 επί του Μακεδονικού. Νίκες για Πολύστυλο, Ελαιοχώρι, Ολυμπιακός Καβάλας, Αία Παναγίας, Γέροντα, λευκή ισοπαλία στον Αμυγδαλεώνα.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Άρης Πρίνου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το γειτονικό ντέρμπι Αναγέννηση Λιμεναρίων-Άρης Πρίνου για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το παιχνίδι έγινε το πρωί της Κυριακής (5/2) στο γήπεδο του Πρίνου καθώς αυτό του πρώτου γύρου είχε γίνει στα Λιμενάρια.

Η Αναγέννηση μετρά 13 νίκες και 2 ισοπαλίες στη φετινή χρονιά και παραμένει στην κορυφή. Ο Άρης Πρίνου, που πρόσεξε τα νώτα του καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, διατηρεί το αήττητο του από την 6η αγωνιστική.

Τα γκολ του αγώνα

Οι τυπικά μόνο γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 65ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Λορέντζου, που δόθηκε μετά από χέρι αμυντικού στην περιοχή. Στο 92 συρτό φάουλ του Τυρολόγου έξω από την περιοχή και διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Η Αναγέννηση διαμαρτυρήθηκε για δύο φάσεις πέναλτι, μια στον Λορέντζο και μια στον Αγγελίδη.

Συνθέσεις

Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βεζακιάδης, Γερογιάννης Γ. (70 Λέξας), Λένια, Τζίνης, Ζιμπίδης Δ., Κοντογεωργίου, Χρυσάφης (80 Γερογιάννης Ι.), Χαρμπής, Παπαστεφάνου, Αγγελίδης, Λορέντζος.

Άρης Πρίνου

Μανωλάκης, Μαυρίδης, Χριστινίδης, Λόγγος, Καραβούζης, Ντουλελάρι, Μπούικου Εραλ., Τυρολόγος, Δούκας (75 Παπαγεωργίου Φ.), Μπούικου Ερβ., Ηλιάδης

Θεαγένης-ΠΑΟΚ: 1-0

Ο Θεαγένης ήταν καλύτερος του ΠΑΟΚ στο μεταξύ τους ντέρμπι που έγινε την Κυριακή (5/2) για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, κέρδισε με 1-0 και είχε και ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ του σκορ. Στο 20ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία του Τσετάνι που απέκρουσε ο Καραμπιπέρης. Στο 53 φάουλ του Πάτση, καρφωτή κεφαλιά του Καραντόλα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν και ευκαιρίες με Τσετάνι (70), Καραντόλα (75 και 89) και Γιριχίδη (92ο).

**Διαιτητές: Μαλέας-Μακέδος-Γιαπιτζόγλου

Συνθέσεις

Θεαγένης

Κλειτσιώτης, Πάτσης, Λούσος, Γαλλόπουλος, Ραφαήλ, Μανολάρι, Ρουμπής (43 λ.τ. Λάμπρου), Νούσιος, Καραντόλας, Τσετάνι (83 Λαχανάς), Μαλίμης (65λ.τ. Γιριχίδης)

ΠΑΟΚ

Καραμπιπέρης, Σιδηρόπουλος, Ντουρτμές, Τσολακίδης (46 Μπάρτσι Αν.), Τιάκας,  Παπαδημητρίου, Σαντογιάννης (80 Τσουμάνι), Ζέκια (70 Μάγκλι), Μαδέσης, Ζιαρίμης, Τσέλα.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ ευχαρίστησε αυτήν του Θεαγένη για την φιλοξενία αλλά και την βοήθεια στην μετακίνηση των παικτών προς το λιμάνι.

Αίας Παναγίας- Ατρόμητος Λεκάνης: 4-0

Ο Αίας Παναγίας επιβλήθηκε με 4-0 του Ατρόμητου Λεκάνης στο ντέρμπι ουραγών της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (5/2).

Στο 8ο λεπτό ο Σπυριάδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 9 ο ίδιος παίκτης με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0. Στο 46 ο Σογκάνι με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 56 ο Αλμπάνης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας

Παπακώστας, Καλπακίδης (70 Κωστίδης Γ.), Ζυμάρης Β.(60 Μπόσκος Β.), Μπόσκος Α., Δημητριάδης, Βαμβακίδης, Τοπαλή, Σογκάνι, Σπυριάδης, Μουσάς Αλμπάνης (65 Μεναχείλης).

Ατρόμητος Λεκάνης

Ράπτης, Παπαδόπουλος Κ., Καραμανλίδης Γ., Τσακαλίδης, Ρίζος, Καραμανλίδης Χ., Παπαδόπουλος Ι., Καραμανλίδης Κ., Νάκας, Ελευθεριάδης, Πανίδης. Αλλαγές έπαιξαν οι Μιχαλούστας και Ιωαννίδης.

Ατρόμητος Χαλκερού-ΑΟ Ποταμιάς: 1-0

Ο Ατρόμητος Χαλκερού ήταν καλύτερος του ΑΟ Ποταμιάς στο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (5/2) για την 15η αγωνιστική, έχασε αρκετές ευκαιρίες όμως ο Οικονόμου… ήταν ο ήρωας μέχρι το 85ο λεπτό οπότε και ο Ταξίδης παραβίασε την εστία του. Νωρίτερα, στο 75, ο Τοκταρίδης είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Η ομάδα του Χαλκερού μετά από συνδυασμό αποτελεσμάτων βρίσκεται στην 2η θέση του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας με 33β.

Συνθέσεις

Ατρόμητος Χαλκερού

Τσιτσιλικάκης, Τόνιος, Τοκταρίδης, Χατζηαποστολίδης, Ζουμπουλίδης, Καβουρίδης, Βορίδης, Κερίδης (65 Αντέσχος), Μπαιράμ (60 Ταξίδης), Πασχάλας (70 Χάσα), Χατζηβσιλειάδης.

ΑΟ Ποταμιάς

Οικονόμου, Θωμάς, Πασχάλης Ν., Πέτσι, Προδρόμου αν., Καζόλης Κ., Βασιλούδης, Πασχάλης Γ., Κόλλα Αντ., Δημητρέκος. Αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Μωραϊτης, Τοπτσής, Μουσάς Γ..

1ος όμιλος (15η αγωνιστική)

Θεαγένης-ΠΑΟΚ  1-0

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Άρης Πρίνου 1-1

Μυρμιδόνες Καβάλας-Μαίανδρος Γέροντα  0-1

Ατρόμητος Χαλκερού-ΑΟ Ποταμιάς  1-0

Αίας Παναγίας-Ατρόμητος Λεκάνης  4-0

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Θράκη Γραβούνα 3-0α.α.

Θράκη Γραβούνα — *

*Η Θράκη Γραβούνα αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

(**) Έχουν αγώνα λιγότερο.

(***) Ο Ατρόμητος Λεκάνης και ο Αετός Ερατεινού έχουν από δύο παιχνίδια λιγότερο.

Γ’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Ξέφυγε στην κορυφή ο ΜΑ Φιλίππων

Ο ΜΑ Φιλίππων πέρασε και από το Παλαιοχώρι με 1-3 και είναι μόνος πρώτος στην Γ΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας στο φινάλε του πρώτου γύρου με 40β., στους +7 από τους κυνηγούς του. «Διπλό» για τον Πανιώνιο Ξεριά, εξάρα για την Κεραμωτή, τρίποντο για τον Άγιο Λουκά, λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι στη Φωλιά.

Κεραμωτή-Φάρος Μαριών: 6-2

Η Κεραμωτή υποδέχθηκε, το απόγευμα του Σαββάτου (4/2), τον Φάρο Μαριών για την 15η αγωνιστική της Γ’ κατηγορίας και πέτυχε ευρεία νίκη με 6-2. Στο 25ο λεπτό με πλασέ του Χατζηνίκου πάνω από τον τερματοφύλακα για το 1-0. Στο 43 σουτ του Λαζαρίδη έξω από την περιοχή, έπεσε ο τερματοφύλακας όμως έγινε το 2-0. Στο 45 σέντρα του Αβδιού, πλασέ από την περιοχή του Παυλάκη για το 2-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, σουτ του Χατζηνίκου έξω από την περιοχή για το 3-1. Στο 68 σουτ του Ναμλή για το 4-1. Στο 71 φάουλ του Λαζαρίδη, κοντρόλ του Δ. Τουμανίδη και πλασέ για το 5-1. Στο 87 ο Παυλάκης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Αβδιού για το 5-2. Στο 90 με φάουλ έξω από την περιοχή του Λαζαρίδη διαμορφώθηκε το τελικό 6-2.

Συνθέσεις

Κεραμωτή

Ψυχουδάκης, Κελεσίδης, Παξεβανίδης (46 Τουμανίδης Π.), Τουμανίδης Δ., Κανατσίδης, Αφεντούλης, Ναμλής, Παπαδόπουλος (58 Βαλτόπουλος), Χατζηνίκος (74 Παπαργυρίου), Λαζαρίδης, Βλαχόπουλος

Φάρος Μαριών

Σαλονίκας, Παπαζιάκας, Παπαγαβριήλ, Κομνηνός Α., Θεοδωρούδης, Διαμαντάρας (76 Οσόνεσι), Τσιλογιώργης (63 Κοτοπουλίδης), Χαζίζι (46 Σιώντας), Παυλάκης, Αβδίου, Μπραστιανός.

**Η Κεραμωτή ενισχύθηκε με τρεις έμπειρους παίκτες από την γειτονική Ξάνθη ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας. Αποκτήθηκαν οι Λαζαρίδης και Χατζηνίκος από τον Εχίνο και ο Κανατσίδης από το Άβατο και μάλιστα όλοι τους ήταν από τους διακριθέντες στο ντεμπούτο τους στο προχθεσινό ματς.

**Η διοίκηση του Φάρου Μαριών ευχαρίστησε την αντίστοιχη της Κεραμωτής για την φιλοξενία και για την βοήθεια με την μετακίνηση από το γήπεδο στο λιμάνι.

Αποτελέσματα (15η αγωνιστική)

Άγιος Λουκάς-Ατρόμητος Ακροβουνίου  3-0

Π.Ο.Κεραμωτής-Φάρος Μαριών 6-2

Ένωση Παγ. Δρυάδας-ΜΑ Φιλίππων  1-3

Καβάλα 2004-Πανιώνιος Ξεριά   0-4

Αστέρας Φωλιάς-ΑΟ Κάρυανης      0-0

Κεραυνός Καλλιράχης-Φίλιπποι Καβάλας 3-0α.α.

Ελπίδες Καβάλας- ΑΕ Πιερέων 2004  0-3α.α.

Φίλιπποι Καβάλας — (**)

(**) Οι Φίλιπποι Καβάλας και οι Ελπίδες Καβάλας αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα με απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής της ΕΠΣ Καβάλας.