ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Mε το δεξί ο Κεραυνός Καλλιράχης στο Κύππελο

Με 17 αγώνες ξεκίνησε η 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας το Σαββατοκύριακο (20-21/8). Τα αποτελέσματα και οι περιγραφές αγώνων των ομάδων της Θάσου.

Θεαγένης- ΑΟ Ποταμιά: 6-1

Ο Θεαγένης με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Νούσιο, που τελικά παρέμεινε στο ρόστερ και δεν μετακόμισε στην Δόξα Θεολόγου, που πέτυχε τρία τέρματα λύγισε την αντίσταση του ΑΟ Ποταμιάς με 6-1. Ο νεαρός άσος σκόραρε στο 1ο λεπτό με πλασέ, στο 30 με «κεραυνό» από την περιοχή και στο 60 με πλασέ. Δύο τέρματα πέτυχε ο Καραντόλας (ένα στο 3ο λεπτό με πλασέ και ένα στο 15 με καρφωτή κεφαλιά). Στο 40 ο Γρετσίστας έκανε το 5-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-1 με εύστοχο πέναλτι του Μερακλή.

Αναγέννηση Λιμεναρίων- Άρης Πρίνου: 4-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε τον Άρη Πρίνου και πήρε το τρίποντο στο ξεκίνημα του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας με 4-1 με τον Γιάννη Αγγελίδη να φτάνει σε χατ-τρικ. Πιο συγκεκριμένα, στο 20ο λεπτό ο Αγγελίδης έκανε το 1-0, στο 38 με σουτ έκανε το 2-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο ίδιος παίκτης έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο και σκόραρε για το 3-0. Στο 80 ο Χαρμπής με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Στο 90 ο Ψιακίδης μείωσε στο τελικό 4-1.

Κεραυνός Καλλιράχης- Αίας Παναγίας: 3-2

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε το πρωί της Κυριακής (21/8) τον Αία Παναγίας και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ του 3-2. Στο 21ο λεπτό ο Μουσάς έκανε το 0-1 και στο 31 ο Στούπος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65 ο Σογκάνι κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Δούκας για το 1-2. Στο 73 ο Στούπος ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Στο 85 ο Γ. Τζανετής διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Πηγή: Kavala Sports