Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Δόξα. Παράπονα για τη διαιτησία

Α’ κατηγορία ΕΠΣΚ: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Δόξα.  Παράπονα για τη διαιτησία

Ο Αετός Ορφανού επέστρεψε στην κορυφή της Α’ κατηγορίας μετά το 1-0 στο ντέρμπι κορυφής με τον αήττητο μέχρι χθες ΜΑ Αντιφιλίππων. Ο Κεραυνός Πέρνης έκανε το «μπαμ» με 2-1 επί της Δόξας Θεολόγου. Τρίποντα για Ηρακλή Καβάλας, ΑΕ Καβάλας, Βρασίδα, Ορφέα Ελευθερούπολης, ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στη Νέα Καρυά.

Κεραυνός Πέρνης-Δόξα Θεολόγου: 2-1

Δυνατό ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Κεραυνού Πέρνης και της Δόξας Θεολόγου, το απόγευμα του Σαββάτου (26/11) για την 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας με μεγάλο νικητή τον γηπεδούχο, με 2-1. Στο 8ο λεπτό του ντέρμπι ο Μπαρή Αλήογλου έκανε το 1-0. Στο 12 ο Στέρεφ απάντησε για το 1-1 και στο 24ο Ευφροσυνίδης έκανε το 2-1 που έμελλε να μείνει μέχρι την λήξη του αγώνα. Η ομάδα της Θάσου πίεσε για να αντιστρέφει στα εις βάρος της δεδομένα, είχε δοκάρι στο 50ο λεπτό με φάουλ του Χιονίδη και ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε. Οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία και ειδικότερα ζήτησαν πέναλτι πριν το 1-0 σε ανατροπή παίκτη τους που δεν δόθηκε.

Τραυματίες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο οι Στέρεφ (με κάκωση στην κλείδα) και Μαλακογιάννης (με διάσειση).